ABC drewna litego - Szkoła Drewna

Drewniane meble dębowe


Zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą mebli, która z pewnością będzie w stanie zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Zajmujemy się głównie produkcją wysokiej jakości mebli drewnianych, przeznaczonych zarówno do wyposażenia kuchni i salonu, jak i innych domowych pomieszczeń. W naszym asortymencie znajdziecie Państwo również cieszące się dużą popularnością meble dębowe, do wyrobu których wykorzystujemy jedynie drewno najwyższej jakości. Produkowane przez nas meble dębowe charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością - wybierając je możesz mieć pewność, że przez długie lata nie stracą one ani swojego niepowtarzalnego uroku, ani innych właściwości i nadal będą cieszyć Twoje oko. Meble drewniane to inwestycja na długie lata, a także gwarancja niepowtarzalnego, naturalnego wdzięku i jedynego w swoim rodzaju nowoczesnego wzornictwa.

Biały klej

Patrz PVAc i Klej/ biały klej.


Drewno lite

Drewno lite to swego rodzaju fenomen: „cały czas pracuje”. Jest jednym z najpiękniejszych i najszlachetniejszych produktów naturalnych, które są używane do produkcji mebli i innych przedmiotów użytku codziennego. Jest przysłowiowym „białym krukiem”. Tutaj natura pokazuje człowiekowi, że nie tak łatwo ją poskromić. To nie drewno lite dopasowuje się do ludzi i ich mieszkań, tylko jest dokładnie na odwrót. Człowiek musi klimat pomieszczenia dopasować do natury i jej właściwości. Właściciele sklepów z antykami dobrze o tym wiedzą. To co jest ważne dla drewna, jest również nie bez znaczenia dla ludzi: klimat pomieszczenia, tzn. średnia roczna wilgotność powietrza powinna się znajdować w przedziale 45 – 55%. Ale i wtedy mogą wystąpić spaczenia, spęcznienia, wygięcia, czy też małe pęknięcia. Pozyskanie drewna na potrzeby ogólnoświatowego przemysłu drzewnego pochodzą w tych czasach w dużej mierze z kontrolowanej gospodarki leśnej. Informacja o produkcie to cenna pomoc, aby dowiedzieć się czegoś więcej o interesujących drewnach (dąb rustykalny, buk twardzielowy, wierzba), o ich specjalnych cechach charakterystycznych. Wskazówka: odchylenia takie jak: różnice kolorystyczne, czy różnice w strukturze drewna mogą już wystąpić w meblach zupełnie nowych, takich, które dopiero co zostały wyprodukowane.


Drzwi przesuwne

Prowadnice ślizgowe czyścimy suchą ściereczką albo odkurzaczem. Pozostałe części nie wymagają konserwacji. O fronty, części z drewna i z tworzywa sztucznego trzeba dbać zgodnie z zaleceniami producenta.


ENNorm

Skrót od europejska norma. Ma ona również status niemieckiej normy.


Etykieta jakości towaru

Etykieta jakości towaru, certyfikat RAL, jest przyznawana przez Stowarzyszenie Jakości (Gütegemeinschaft Deutsche Möbel e.V). Tym certyfikatem Federalne Ministerstwo Zdrowia (Bundesgesundheitsministerium) oznacza produkty nieszkodliwe dla zdrowia.


Formaldehyd

Formaldehyd to prosto zbudowany chemiczny związek składający się z węgla, wodoru i tlenu (CH2O). Technicznie formaldehyd powstaje przez utlenianie metanu (gaz ziemny), czy metanolu (alkohol metylowy). W naturze formaldehyd zostaje wydalany w małych ilościach przez konkretne rośliny i drzewa. Formaldehyd to ostro pachnący gaz, który drażni oczy i drogi oddechowe. Używany jest do dezynfekcji, konserwacji i sterylizacji jak również do produkcji tworzyw sztucznych i klejów. Krótko mówiąc formaldehyd ma różnorodne zastosowanie. W związku z tym jest on wszechobecny – w meblach, boazerii, płytach wiórowych, sklejkach, w środkach dezynfekujących i czyszczących, w kosmetykach, ubiorach, w dymie od tabaki. Formaldehyd powinien być zmierzony, jeżeli np. zostały zakupione nowe meble i od tego czasu występuje pieczenie oczu, czy też podrażnienie skóry.
Albo jeżeli takie dolegliwości występują zawsze wtedy, gdy używany jest jakiś konkretny środek czyszczący. Taki jednorazowy przyrząd do mierzenia stężenia formaldehydu można zakupić w aptece. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia stężenie formaldehydu w pomieszczeniu nie powinno przekraczać 0,1 ppm, a to oznacza, że poniżej tej wartości nie ma żadnego zagrożenia z jego strony.

Pokrewne artykuły: Powierzchnia, Płyty wiórowe


Gospodarka leśna

Od ponad 200 lat zarządza się zasobami lasów rodzimych. To znaczy, że wycina się tyle drzew, ile jest sadzonych. Wzrost nowych i starych drzew utrzymuje las rześkim i stabilnym. Dzięki dalekowzroczności naszych przodków w niemieckich lasach, w każdej sekundzie rośnie ponad 2 metry sześcienne drzewa. Możemy zatem zużywać dużo więcej drewna, niż to czynimy.

Pokrewne artykuły: Kontrolowana wycinka drzew, PEFC


Gütegemeinschaft – Stowarzyszenie Jakości

Gütegemeinschaft Deutsche Möbel e.V. Die Deutsche Gütegemeinschaft Möbel e.V. to zjednoczenie producentów mebli i poddostawców. Ono przyznaje wysokiej jakości meblom przyjaznym dla środowiska certyfikat RAL (etykieta jakości towaru ), ponieważ meble nie tylko mają być piękne, ale również muszą by wytrzymałe i nie mogą szkodzić zdrowiu. Jednakże taką jakość ciężko rozpoznać podczas zakupu mebli. Die Deutsche Gütegemeinschaft Möbel dba o orientację w temacie mebli, żeby zakup mebla nie był ryzykownym przedsięwzięciem. Poddaje kontroli meble firm członkowskich neutralnemu Instytutowi Kontroli Mebli -Möbelprüfinstitut der Landesgewerbeanstalt Bayern (LGA). Tylko meble, które przejdą pomyślnie przez test otrzymają certyfikat RAL. Bezpieczne meble rozpoznają Państwo po nalepkach albo zawieszkach RAL. Bliższe informacje udzielane są na miejscu: Deutsche Gütegemeinschaft Möbel e.V., Friedrichstr. 13-15; 90762 Fürth.

Pokrewne artykuły: Etykieta jakości towaru


ISO

ISO to Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, zrzeszająca krajowe organizacje normalizacyjne. Chodzi tutaj o znaną na całym świecie instytucje norm. Respektowanie norm ISO jest dobrowolne. Jako organizacja pozarządowa ISO nie może narzucać, wymuszać ich stosowania. ISO ustanawia normy we wszystkich dziedzinach naszego codziennego życia.

Pokrewne artykuły: Wpływ światła dziennego na intensywność koloru


Klej / biały klej

Biały klej do drewna na bazie octanu winylu (skrót PVAc) to standardowy klej używany w przemyśle meblowym. Jego najważniejszy obszar zastosowana to montaż. Również znajduje on zastosowanie przy klejeniu forniru. Prosta obróbka i długi okres przechowywania czynią z niego wszechstronnie wykorzystywany środek klejący. Brakuje mu jednak wytrzymałości na ciepło i bezpośrednio oddziaływującą wodę, czym mogą pochwalić się kleje żywiczne duroplastyczne. Proces wiązania natomiast dokonuje się nieporównanie prościej niż w klejach duroplastycznych. W tym przypadku woda bardzo szybko ulatnia się z kleju. Dzieje się tak podczas oddawania wilgoci do powietrza (wyparowywanie), a także przyjęcia jej przez drewno (absorpcja).

Pokrewne artykuły: Meble lite, PVAc


Klejenie

Żeby polepszyć stabilność używane są klejone blaty jako baza do mebli z drewna litego. W kosztownym procesie produkcyjnym pojedyncze deski są sklejane białym klejem, który jest zgodny z normami DIN 68602.
Lakierowanie
Ostatnia warstwa nakładana na powierzchnie mebla, która ma ją chronić przed zewnętrznymi czynnikami, jak np.: rysy, brud, wilgotność itp.


Kontrolowana wycinka drzew

Naturalny przyrost drzewa musi być większy niż ilość wycinanych drzew. W Niemczech na przykład na 10,74 milionach hektarów powierzchni lasów rośnie do wykorzystania 57,4 milionów m³ materiału. Rzeczywiste pozyskanie drewna w ubiegłym roku wyniosło tylko 42,4 miliony m³, czyli okrągłe 15 milionów m³ zostało jeszcze do wykorzystania. Całkowity zapas drewna w Niemczech wynosi w tej chwili ok. 2,88 miliardów m³. Nowoczesna gospodarka leśna to jednak coś więcej niż tylko zabezpieczenie i kontrola wycinki drzew. Równowaga zwierząt i roślinności musi też być utrzymana. Dlatego zadanie gospodarki leśnej to też ochrona przyrody i utrzymanie jej biologicznej wielorakości. W języku potocznym na kontrolowaną wycinkę drzew przyjęło się określenie „sustainable development” (podtrzymywanie ewolucji)- obieg, który nigdy nie musi się skończyć.

Pokrewne artykuły: Gospodarka leśna


Lakierowanie

Ostatnia warstwa, która pokrywa powierzchnie mebla. Ma ona ją chronić od zewnętrznych czynników takich jak np. rysy, brud, wilgotność itp.


Lakiery naturalne

Definicja zgodna z DIN 55945. Lakiery naturalne to materiały do nakładania na powierzchnie. Powstały one z komponentów pochodzących z przyrody, które nie są ani chemicznie modyfikowane, ani nie zmienia się ich struktury. Nie zawierają również one sztucznie powstałych komponentów.


Listwa ozdobna

Płaska, pionowa, lekko odstająca od frontu linia. Służy jako ozdobnik kompozycji, albo wyrazisty podział.


Meble lite

Meble nazywane są tylko wtedy litymi, kiedy wszystkie części – pomijając ścianę tylną i dna szuflad – wyprodukowane są z podanego rodzaju drewna, a nie są fornirowane (DIN 68871). Żeby polepszyć stabilność używane są klejone blaty jako baza do mebli z drewna litego. W kosztownym procesie produkcyjnym pojedyncze deski sklejane są bokami. Takie sklejane deski mogą być na długości i szerokości blatu różnego koloru i struktury. W handlu jest to ogólnie przyjęte i nie uważa się tego za wadę wyrobu.

Pokrewne artykuły: DIN 68871, Wady drewna, Klej / biały klej


Metalowe prowadnice do szuflad

Prowadnice rolkowe (rozpoznawalne za pomocą rolek cylindrycznych) powinny być czyszczone raz w roku suchym pędzelkiem do kurzu. Rolek nie wolno w żadnym wypadku konserwować (smarować).
Mechanizm kulkowy (rozpoznawalny za pomocą rolek kulkowych) nie wymaga żadnej szczególnej pielęgnacji. Jeżeli po pewnym czasie szuflada nie otwiera się, czy zamyka prawidłowo, to wtedy można poradzić sobie samemu. Trzeba ja otwierać z użyciem „delikatnej siły”, aż do maksymalnego pełnego otwarcia.


Ochrona drewna

Jako ochronę drewna rozumie się wszelkie podejmowane kroki, które służą do utrzymania mebla w idealnym stanie oraz przedłużenia jego funkcjonalności i żywotności. To znaczy używania środków, które zmniejszają, albo zapobiegają niszczeniu drewna i produktów wykonanych z drewna szczególnie przez grzyby, insekty i szkodniki morskie.


Ochrona podłogi

Za ochronę swojej podłogi i wykładziny odpowiedzialny jest kupujący. Przemysłowa produkcja seryjna przewiduje każdorazowo swój standard odpowiedni do modelu. Żeby różnorodne podłogi chronić przed rysami czy uszkodzeniami musza być wskazane przez producenta dopuszczane podkładki ochronne na nogi od mebli np. podkładki filcowe, z tworzywa sztucznego, gumowe albo inne anty-ślizgacze.


PEFC

„Programme for the Endorsement of Forest Certification schemes”
Ten certyfikat jest dowodem na sprawdzanie pochodzenia drewna. Pozyskiwanie drewna odbywa się wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Jeżeli nie zostały naruszone żadne kryteria, to wtedy uzyskuje się certyfikat. Przebyta droga od wycięcia drzewa do produktu końcowego jest całkowicie udokumentowana.

Pokrewne artykuły: Gospodarka leśna


Pielęgnacja powierzchni

Długie użytkowanie mebli litych zależy od ich regularnej pielęgnacji. Meble trzeba wycierać ścierką bawełnianą, a plamy usuwa się lekko wilgotną ścierką delikatnie zamoczoną w wodzie z małą domieszką neutralnego mydła. Na końcu zawsze wycieramy na sucho. Nie zostawiamy powierzchni mebli nigdy mokrych, ani wilgotnych. Optymalną pielęgnację zapewnia specjalny zestaw pielęgnacyjny, prosimy używać go zgodnie z instrukcją obsługi.

Pokrewne artykuły: Powierzchnia, Proterra- środki pielęgnacji


Powierzchnia

Naturalne piękno drewna podkreślane jest przez pielęgnację pełnowartościowymi olejami. Surowiec stosowany do mieszanek oleju, czy wosku podarowała nam przyroda, czyli jest pochodzenia naturalnego. Przy powierzchniach pokrytych olejem, olej wnika głęboko w drewno. Drewno swobodnie „oddycha” i wspomaga tym zdrowe mieszkanie. Oleje te spełniają wysokie wymagania EN 71-3 (Norma Europejska) pod względem zawartości metali ciężkich. Dalej produkt ten nie zawiera formaldehydu, żadnych środków ochrony drewna i żadnych niebezpiecznych substancji – zgodnie z załącznikiem do §1 zarządzenia o zakazie używania środków chemicznych. Warto zapoznać się z certyfikatem Instytutu Technologii Drewna w Dreźnie – Institut für Holztechnologie Dresden (IHD).

Pokrewne artykuły: Formaldehyd, Pielęgnacja powierzchni, Proterra- środki pielęgnacji


Powierzchnie pokryte olejem
i powierzchnie woskowane

Do pielęgnacji służą odpowiednie oleje specjalne albo woski. Zaleca się odświeżanie mebla przed albo po okresie grzewczym, ale najwyżej raz do dwóch razy w roku. Podczas czyszczenia szkła lub lustra nie może dojść do kontaktu pomiędzy rozpuszczającym tłuszcz środkiem czyszczącym, a powierzchnią pokrytą olejem. Przed olejowaniem, czy też woskowaniem należy dobrze wyczyścić powierzchnię.


PVAc

PVAc to skrót od octanu winylu. Jest to syntetyczne, termoplastyczne, nie zawierające formaldehydu tworzywo sztuczne. Jest ono stosowane jako standardowy klej używany do wykańczania wnętrz i w przemyśle meblarskim.

Pokrewne artykuły: Klej / biały klej


RAL

certyfikat przyznawany przez Gütegemeinschaft Deutsche Möbel e.V. Oznacza produkt nieszkodliwy i pewność dobrej jakości.


RAL-GZ430

W produkcji mebli ogólne ustalenia i ich kontrola pod względem zgodności z zasadami ochrony środowiska, oraz nieszkodliwości produktu dla zdrowia .


StayFair

StayFair w kooperacji razem z Gütegemeinschaft Deutsche Möbel e.V przyznaje pieczęć, która zgodnie z surowymi wytycznymi, obok aspektów jakości i ochrony środowiska, sprawdza również etyczne, ekologiczne, ekonomiczne i uczciwe obchodzeniem się z pracownikami, klientami i partnerami w interesach.


System wysuwny Quadro

Szuflady z prowadnicami kulkowymi Quadro - profil wewnętrzny prowadnic wyposażony jest w 4 tory. Wyprofilowane kulki ze specjalnej stali są na tych torach idealnie osadzone i dbają o to, żeby profil zewnętrzny na całej długości wysuwu funkcjonował szczególnie lekko i dokładnie. Wytrzymują one długi okres użytkowania. Nie występuje tutaj również zjawisko ścierania się . Ciężar jaki występuje w czasie obciążenia szuflady jest równomiernie rozłożony na 4 tory prowadnicy. Pomimo dużego obciążenia szuflady i jej pełnego wysuwu, ruch tej szuflady na prawo i lewo jest minimalny. Niezależne testy porównawcze pomiędzy zwykłymi prowadnicami kulkowymi, a prowadnicami Quadro wykazały, że ruch szuflad na boki w szufladach wyposażonych w zwykle prowadnice kulkowe jest o 200% większy niż w szufladach z prowadnicami Quadro. Szuflada nie chwieje się i pewnie się ją wysuwa. Wyhaczenie szuflady jest wykluczone, również wtedy kiedy jest ona niepoprawnie osadzona na prowadnicy. Prowadnica Quadro niezależnie od obciążenia wyposażona jest w kontrolowane, wyhamowane domkniecie, które szufladę pewnie i samoczynnie domyka. W zależności od długości wysuwu i możliwości obciążenia siła domknięcia jest dostosowana do odpowiedniej wagi szuflady. To oznacza dodatkowy komfort i bezpieczeństwo. W ten sposób niebezpieczeństwo skaleczenia się o niedomknięte szuflady jest wykluczone. Prowadnice Quadro posiadają jeszcze następujące zalety: równomierne ułożenie frontu szuflady przez samoczynne obustronne domknięcie, gwarancja optymalnego prowadzenia: precyzyjne i dokładnie po torze, pewność wieloletniej sprawności (certyfikat jakości LGA) . Dodatkowo zintegrowany system zmiany wysokości umożliwia idealne wypoziomowanie szuflad. Komponenty systemu wysuwnego Quadro schowane są niewidocznie za frontem szuflady, co odpowiada całkowicie nowemu desing mebla. Ten sposób montażu prowadnic umożliwia też łatwe czyszczenie szuflad.


Szkło krystaliczne

Szkło krystaliczne to wysokowartościowe szkło przemysłowe i oświetleniowe. Wyróżnia się swoja ciężkością i wysokim połyskiem. Poprzez szlifowanie powierzchni szkło staje się krystalicznie klarowne.


Tolerancja

Przy produkcji przemysłowej mebli seryjnych technicznie gotowych tolerancja produktów dopuszczonych do handlu jest duża.
Zupełnym przeciwieństwem jest produkcja mebli, która odbywa się w pracowni rzemieślniczej. W szczególności chodzi tu o meble pełniące pewne funkcje. Większa część dopuszczonych tolerancji jest zapisana w RAL-GZ 430 przez Gütegemeinschaft Deutsche Möbel e.V. W ten sposób produkowane są meble z najwyższej półki oznaczone znakiem jakości nazwanym „Goldenes M”.


Użycie zgodne z przeznaczeniem

Meble, które zostały zaprojektowane do prywatnych pomieszczeń mieszkalnych mogą być przeznaczone tylko do tego celu. One nie nadają się na zewnątrz, czy też do dużych obiektów takich jak domy letniskowe używane do celów gospodarczych, biura, hotele itp. Do zleceń dotyczących pomieszczeń gospodarczych, obiektów jak również budynków publicznych zostały określone pewne normy i przepisy bezpieczeństwa. Ten ogólny regulujący zbiór przepisów musi być przestrzegany.


VOC - wytyczne

VOC = Volatile Organic Compounds (zmienny związek organiczny)
Chodzi tutaj o projekt Unii Europejskiej, który mówi o tym, żeby ograniczyć emisje związków organicznych i uregulować to ustawowo.


Wilgotność powietrza,
ogrzewanie, klimat pomieszczenia

Drewno jako naturalny materiał reaguje na wilgotność otoczenia w jakim przebywa. Dlatego nie powinno być poddawane ekstremalnie niskiej lub wysokiej wilgotności. Meble z drewna litego nie nadaj się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, chyba ze zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności. Drewno wtedy zaczyna pracować, wypacza się, zmniejsza swoja objętość, powstają pęknięcia i otwarte fugi. Klimat pomieszczenia, który jest najlepszy dla ludzi i roślin, jest również odpowiedni dla mebli litych. Medycyna i nauka zalecają średnią roczną wilgotność powietrza miedzy 45 – 55% przy temperaturze 18 - 21°C. Małe odchylenia od tych podanych wartości nie szkodzą natychmiast, jednakże dłuższy okres czasu z ekstremalnymi pomiarami nie powinien się zdarzyć. Dlatego zaleca się wyposażyć pomieszczenie w termometr i higrometr.

Pokrewne artykuły: Wyładowanie elektrostatyczne


Właściwości ścian

Podczas urządzania mieszkania i planowania ustawienia mebli najważniejszą role, ze względów bezpieczeństwa, odgrywa „nośność ścian”. Dlatego sprzedawca i monter muszą wiedzieć koniecznie już podczas planowania albo przed montażem, jakie rodzaje ścian są w pomieszczeniu. W razie wątpliwości informacji może udzielić inwestor budowy, albo właściciel domu. W ostateczności monter musi przeprowadzić wiercenia próbne. Nie zawsze ściany są idealnie proste i dlatego podczas montażu i ustawienia mebli trzeba liczyć się z niewielkimi nierównościami i uwzględnić to.

Podczas samodzielnego montażu trzeba przetestować ściany. Należy używać zalecanych przez producenta narzędzi i materiałów do montażu w ten sposób zachowane są odpowiednie środki bezpieczeństwa.


Woski

Wosk to technologiczne określenie zbiorcze dla produktów, które zachowują się w pewien określony sposób.
Produkt nazywa się woskiem kiedy:
- przy temperaturze 20°C można go ugniatać, jest stały, nie jest łamliwy
- posiada strukturę gruboziarnistą do krystaliczno drobnej
- jest koloru prześwitującego do nieprzepuszczającego światła, ale nie jest on szklisty
- przy temperaturze 40°C topi się bez rozkładania
- trochę powyżej granicy topnienia jest lekko lejący, mało lepki
- konsystencje ma bardzo zależną od temperatury i może się rozpuszczać
- pod wpływem lekkiego nacisku można go polerować

Pokrewne artykuły: Wosk pszczeli, Wosk karnauba


Wpływ światła dziennego
na intensywność koloru

Pomiar wpływu światła dziennego na zmianę intensywności koloru materiału został przetestowany światłem UV z lampy ksenonowej (sztuczne światło dzienne) i wyrażony normą ISO. Po tym jak materiał poddawany jest światłu przez określony czas, jest przeprowadzone porównanie kolorów. Standardowy próbnik obejmuje skalę od 1 do 8, gdzie 8 to „nie ma żadnego przebarwienia”, a 1 to „mocne przebarwienie”. Z tego powodu, że nie uniknie się przebarwienia materiału pod wpływam światła, liczba 8 nie jest osiągalna. Kwalifikacja 3-4 jest ogólnie uznawana jako wystarczająca. Wpływ światła dziennego na intensywność koloru zmienia się w odniesieniu do różnych kolorów, dlatego nie wszystkie wybarwienia mogą być realizowane.

Pokrewne artykuły: ISO


Wpływ światła dziennego na
intensywność koloru
(oddziaływanie światła na meble)

Żaden materiał nie jest odporny na oddziaływanie światła: promieni słonecznych, światła dziennego, czy oświetlenia halogenowego. Takie źródła światła, a w szczególności światło dzienne zmieniają powierzchnie, zwłaszcza powierzchnie drewna, skóry, czy materiałów naturalnych jak np. bawełny.
Taki rodzaj „kąpieli słonecznej” prowadzi przez reakcje chemiczne do zmian kolorystycznych. Drewna naturalne mogą ściemnieć, albo zżółknąć, bejcowane drewna mogą zblednąć. Wartościowe meble musza być chronione przed ekstremalnym działaniem światła, chociaż ich przebarwienie nie jest uniknione.
Żywioł taki jak słońce zmienia wszystkie materiały! Dlatego trzeba szczególnie uważać na południowe pokoje z dużymi oknami, które od bezpośrednich promieni słonecznych powinny być chronione zasłonami, czy tez żaluzjami. Inaczej powierzchnie, na które bezpośrednio padają płomienie słońca, już po upływie relatywnie krótkiego czasu ściemnieją, albo wyblakną. Takie przebarwienia kolorystyczne nie mają najmniejszego wpływu na użytkowanie mebla, czy też okres jego użytecznego działania.


Wyładowanie elektrostatyczne

Dla osób wrażliwych wyładowanie statyczne może być sprawą bolesną. Wyładowanie statyczne wiąże się w pierwszej kolejności z za suchym powietrzem w pomieszczeniu. Przede wszystkim ma to miejsce w sezonie zimowymi w połączeniu z syntetycznymi materiałami takimi jak: dywany, tekstylia, obicia mebli wyściełanych, rzadko ale również z niektórymi powierzchniami lakierowanymi. W takiej sytuacji szybko można sobie pomóc zwilżeniem powierzchni dywanu, albo wilgotnym (nie mokrym) wytarciem mebli wyściełanych.

Pokrewne artykuły: Wilgotność powietrza, ogrzewanie, klimat pomieszczenia.


Wytrzymałość i obciążenie

Zdolność wytrzymałości obciążenia mebli wyściełanych, łóżek, materaców, generalnie części pełniących jakieś funkcje, półek, szuflad, regałów, półek wiszących - czy to szklanych, czy drewnianych, metalowych, czy też z tworzywa sztucznego- jest bardzo różna. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na parametry podawane przez producentów dotyczące maksymalnego obciążenia mebla. Również wymagane są oryginalne i odpowiednie okucia ścienne oraz informacje o bezpieczeństwie.


Zapach

Nowe produkty zawsze pachną specyficznie na początku, i to jest zrozumiale. W zależności od materiału i jego składu zapach ten może trwać nawet kilka tygodni, czy miesięcy. Najbardziej pomaga tutaj częste wietrzenie pomieszczenia. Można przetrzeć też mebel wilgotną ścierką zamoczoną w rozcieńczonym płynie do czyszczenia, albo dostępnym w handlu neutralizatorem zapachów (nie może on zawierać żadnych kwaśnych substancji). Ważne jest, aby na końcu wytrzeć na sucho. Określone produkty, takie jak skóra, czy drewno lite, utrzymują już na zawsze swój specyficzny zapach.


Zaprawki łódkowe

Małe kawałki drewna w kształcie łódeczek wykorzystywane do naprawy niewielkich błędów w drewnie np. pęcherzy żywicznych, sęków, pęknięć.

Pokrewne artykuły: Pęcherz żywiczny, Wady drewna


Żywice naturalne

Żywica to substancja wytwarzana najczęściej w drzewach. Znajduje się w specjalnych przestrzeniach międzykomórkowych, lub przewodach żywicznych i wytwarzana jest przez otaczające je komórki żywicorodne. Barwa żywicy zależna jest od gatunku drzewa, z którego została pozyskana. Żywice w zależności od rodzaju znajdują bardzo różnorodne zastosowanie.

Żywice kopalne np. bursztyn
Żywice pół - kopalne np. kopal
Żywice młode np. damara, kalafonia, szelak

Pokrewne artykuły: Proterra- środki pielęgnacji,


Biały klej

Patrz PVAc i Klej/ biały klej.

Pokrewne artykuły: Klej / biały klej, PVAc


Klejenie

Patrz kategoria pokrewna


Metalowe prowadnice do szuflad

Patrz wyżej.


Oskrzynia

to horyzontalny element konstrukcyjny mebla, który łączy nogi z blatem stołu.


Podpórki pod półki

Podpórki pod półki służą do montażu wszelkiego rodzaju półek i mogą być wykonane z różnego materiału (najczęściej są one metalowe).


Pomiar, aranżacja, ustawienie

Planowanie ustawienia mebli i pomysł na urządzenie należą do najważniejszych zadań podczas meblowania mieszkania i montażu mebli. Dlatego sprzedawca i monter muszą wiedzieć koniecznie już podczas planowania albo przed montażem, jakie podłogi i rodzaje ścian są w pomieszczeniu. Szczególnie ważne jest posiadanie wiedzy jaką „nośność” mają ściany, choćby ze względów bezpieczeństwa. Szafki wiszące mogą obciążyć ściany nawet na kilkaset kilogramów. W razie wątpliwości informacji może udzielić inwestor budowy, albo właściciel domu. W ostateczności monter musi przeprowadzić wiercenia próbne. Podłogi, ściany i sufity nie są idealnie proste i dlatego podczas montażu i ustawienia mebli trzeba liczyć się z niewielkimi nierównościami i uwzględnić to.


PVAc

Patrz kategoria pokrewna.


System wysuwny Quadro

Patrz kategoria pokrewna.


Właściwości ścian

Patrz kategoria pokrewna.


Woski

Patrz kategoria pokrewna.


Zamek baskwilowy

Chodzi tutaj o zamek montowany w dużych meblach, który przechodzi przez cale drzwi od góry do dołu. Przekręcenie klucza oznacza zamkniecie go w trzech miejscach: na górze, po środku i na dole.


Zawias do drzwi

Jeżeli podczas otwierania drzwi słychać jakieś odgłosy, to trzeba zawias naoliwić silikonem w sprayu albo olejem do maszyn do szycia, który nie zawiera w składzie żywicy.
Poziomowanie drzwi powinni przeprowadzać tylko wykwalifikowani pracownicy.


Części na wymianę i części zużyte

Stosowanie części zużytych na wymianę od producenta trzeciego może doprowadzić do zagrożenia. Można tylko używać na wymianę części oryginalnych albo tych dopuszczonych przez producenta. Powszechne części zużywające się takie jak lampy, żarówki, baterie albo części podobne są przeważnie wyłączone z gwarancji albo ograniczone.


Ergonomia

Każdy człowiek ma inna budowę ciała i inne potrzeby. Dlatego przy meblach siedzących i leżących powinno się szczególnie zwracać uwagę na odpowiednią do budowy ciała wysokość jak i głębokość mebli.
Należy również zwrócić uwagę na odpowiedni kąt siedzenia, wyraźne wsparcie na odcinku kręgów lędźwiowych i na optymalne dopasowanie oparcia do kręgosłupa.


Etykieta jakości towaru

Patrz kategoria pokrewna


Fornir

Fornir to okleina.


Metalowe prowadnice do szuflad

Patrz kategoria pokrewna


Ochrona podłogi

Patrz kategoria pokrewna


Oskrzynia

Patrz kategoria pokrewna


Pomiar, aranżacja, ustawienie

Patrz kategoria pokrewna


RAL

Patrz kategoria pokrewna


System wysuwny Quadro

Patrz kategoria pokrewna


Urządzenia i części elektryczne

Należy przestrzegać instrukcji obsługi załączonej przez producenta, w której również wymienione są możliwe roszczenia gwarancyjne. Można używać wyłącznie polecanych przez producenta żarówek na wymianę lub części zapasowych. W razie awarii albo problemów należy wezwać tylko kompetentną obsługę techniczną klienta.


Użycie zgodne z przeznaczeniem

Patrz kategoria pokrewna


Wytrzymałość i obciążenie

Patrz kategoria pokrewna


Farbowanie

Tekstylia, które nie posiadają trwałych kolorów, przede wszystkim farbowane materiały bawełniane jak np. dżinsy, koszulki w intensywnych kolorach (czerwony, czarny, ciemny niebieski itp.) mogą farbować w skutek działania ciepła ciała, wilgotności itp. Takie plamy powstają często na jasnych obiciach mebli wyściełanych, albo również na naturalnych powierzchniach drewnianych, krzesłach, ławkach itp. Przyczyna leży zazwyczaj w tekstyliach, a nie w obiciach mebli wyścielanych. To dotyczy również skór surowych i welurowych.


Oleje tłuste

Tłuste oleje nie są lotne i dzieli się je na 3 grupy:
Oleje roślinne, które schną (np. olej lniany, olej szafranowy) reagują z tlenem i tworzą po paru dniach wytrzymałą warstewkę lakieru.
Oleje, które nie do końca schną (np. olej sojowy, olej rzepakowy) tworzą po paru dniach miękką warstewkę lakieru.
Oleje, które nie schną (np. olej z oliwek, olej kokosowy) nie tworzą żadnej warstewki lakieru.

Pokrewne artykuły: Olejki eteryczne, Proterra- środki pielęgnacji, Sykatywa (suszka)


Pielęgnacja powierzchni

Patrz wyżej


Proterra- środki pielęgnacji

Nazwa Proterra obejmuje cala paletę możliwości ekologicznego traktowania powierzchni. Proterra to produkty obejmujące oleje, woski i żywice, których dobra jakość została potwierdzona odpowiednimi certyfikatami. To produkty pozyskiwane z naturalnego surowca i przetestowane w nowoczesnych laboratoriach. Dbają one o nieskazitelne powierzchnie mebli i równocześnie przysługują się do zdrowego klimatu w pomieszczeniu.

Pokrewne artykuły: Kalafonia, Oleje tłuste, Pielęgnacja powierzchni, Powierzchnia, Sykatywa (suszka), Szelak, Wosk karnauba, Wosk pszczeli, Żywice naturalne


Powierzchnia

Patrz wyżej


Powierzchnie pokryte olejem
i powierzchnie woskowane

Patrz wyżej


Sykatywa (suszka)

Sykatywa to substancja nie zwierająca wody (np. wapń, kobalt, cyrkon), używana do przyspieszenia procesu schnięcia. Olej lniany bez dodania suszki schnie ok. 4 dni, a z dodatkiem tego produktu taki olej wyschnie po ok. 12 – 18 godzinach.

Pokrewne artykuły: Oleje tłuste, Proterra- środki pielęgnacji


Szelak

To produkt pozyskiwany z wydzieliny czerwca lakowego. Setki tysięcy tych owadów pokrywają jednocentymetrowa skorupą żywiczną gałązki krzaków i gałęzie drzew. Żywica ta jest zbierana i oczyszczana.
Szelak znajduje zastosowanie miedzy innymi w przemyśle spożywczym (np. do pokrycia owoców cytrusowych, w wyrobach cukierniczych, gumach do żucia), w przemyśle farmaceutycznym (jako powłoki do tabletek) i w przemyśle kosmetycznym (np. do produkcji lakierów do włosów, szamponów i lakierów do paznokci).
Od wieków jest on również składnikiem lakierów i farb.
Szelak jest jednym z najważniejszych składników produktów Proterra do pokrywania powierzchni zabawek, mebli, drzwi, paneli i podłóg drewnianych.

Pokrewne artykuły: Proterra- środki pielęgnacji


Woski

Patrz wyżej


Wosk karnauba

To naturalny wosk roślinny, pozyskiwany z rośliny rosnącej w Brazylii. Wosk karnauba uzyskiwany jest z liści palmy Carnauba, obecnie jest najtwardszym ze znanych wosków naturalnych. Używany jest w farmacji i do celów kosmetycznych np. do produkcji pomadek do ust. Niektóre żelki jak i otoczki lazurowe cukierków również powstają na bazie wosku karnauba.


Wosk pszczeli

To wydzielina gruczołów woskowych pszczół miodnych. Pozyskiwana jest z ula z woszczyny. W temperaturze pokojowej jest ciałem stałym. Głównie używana do produkcji wysokowartościowych świec, maści i kremów kosmetycznych.

Pokrewne artykuły: Proterra- środki pielęgnacji, Woski


Wykończenie

Pod pojęciem wykończenie rozumie się zazwyczaj ostatnie pokrycie lakierem, woskiem, czy olejem powierzchni mebla.


Bejca / bejcowanie

Wybarwienie powierzchni drewna poprzez barwniki w postaci płynów, czy gazów. Przed procesem bejcowania drewno jest szlifowane, a następnie powierzchnia jest oczyszczona z kurzu. Miękkie powierzchnie drewna podczas nakładania bejcy staja się ciemniejsze, a twarde powierzchnie pozostają jaśniejsze.


Farbowanie

Patrz wyżej


Impregnacja

Poprzez impregnacje materiał staje się wytrzymały na określone czynniki zewnętrzne.


Lakierowanie

Patrz wyżej


Lakiery naturalne

Patrz wyżej


Łupki

Łupki to określenie płyt drewnianych o różnych wymiarach z nieregularną powierzchnią. Stworzone one są z większej ilości połączonych ze sobą kawałków drewna o różnej grubości. Łupek może mieć grubość od kilku milimetrów do kilku centymetrów.


Ochrona drewna

Patrz wyżej


Oleje tłuste

Patrz wyżej


Pielęgnacja powierzchni

Patrz wyżej


Podkład

Na powierzchnie drewniane nakłada się podkład z lakierem, który ma dobrą zdolność przenikania. Po zakończeniu tego procesu podnoszą się we wcześniejszych fazach roboczych nacięte włókna. Po wysuszeniu następnym krokiem jest szlifowanie. Ponadto podkład ma za zadanie wypełnić komórki drewna i zespolić powierzchnia drewna z lakierem. Podkład chroni drewno przed przedwczesnym zżółknięciem i starzeniem się.

Pokrewne artykuły: Włókna, Komórka


Powierzchnia

Patrz wyżej


Powierzchnie pokryte olejem
i powierzchnie woskowane

Patrz wyżej


Proterra – środki pielęgnacji

Patrz wyżej


Różnice w kolorze / próbki drewna

Małe tolerancje między dostarczonym towarem, a posiadanymi meblami, czy meblami pokazanymi na ekspozycji, czy też kupionymi według próbek drewna, są nieuniknione. Nasycenie koloru, rysunek, struktura i próbki kolorystyczne to tylko przybliżone wartości, których w 100% nie da się osiągnąć. Struktura drewna, jak również kamieni naturalnych różni się z dostawy na dostawę. Dotyczy to wszystkich produktów naturalnych, w tym także tkanin i skór. Zamówiony towar według próbek, z reguły w większości przypadków nie podlega reklamacji, czy też wymianie. Producenci natomiast starają się zawsze o najlepsze dopasowanie koloru, rysunku, struktury. W razie wątpliwości towar można zamawiać w specjalnych wybawieniach.


Specjalne kolory i odcienie bejcy

Idealna zgodność koloru i struktury drewna podczas produkcji przemysłowej ze względów technicznych nie jest możliwa do osiągnięcia.

Pokrewne artykuły: Różnice w kolorze i strukturze drewna litego i forniru


Sykatywa (suszka)

Patrz wyżej


Szczotkowanie

Szczotkowani to specjalna technologia obróbki powierzchni drewnianych. Włókna drewna miękkiego w procesie wodnym zostają wyszczotkowane i w ten sposób powstaje szczególna struktura powierzchni.


Szelak

Patrz wyżej


Sztuczne suszenie

Patrz wyżej


Test zimna

Jest to test na sprawdzenie naprężenia i wytrzymałości materiałów w różnych temperaturach.
Jeden cykl = 1 godzina w piecu w temperaturze 50ºC
1 godzina w temperaturze - 20ºC
Sprawdzane są części składowe jako ogólne oszacowanie, aż do pojawienia się pęknięć.


Woski

Patrz wyżej


Wosk pszczeli

Patrz wyżej


Wybielanie

Poprzez wybielanie powierzchnie drewniane i plamy zostają rozjaśnione. Jako środek wybielający służą m.in. woda amoniakalna, kwas solny, jak również specjalne bejce wybielające.


Wykończenie

Patrz wyżej


Zapach

Patrz wyżej


Zaprawki łódkowe

Patrz wyżej


Zmiana koloru

Zmiany zewnętrzne w kolorystyce powstają podczas suszenia i przechowywania. Są to np. szarości powstałe w skutek zmian pogodowych, różnego rodzaju zabarwienia itp. (błąd warunkowy).


Żywice naturalne

Patrz wyżej


Biel

Biel to drewno miękkie, żywa tkanka o jasnej barwie, obwodowo otaczająca twardziel, która jeszcze nie stwardniała. W większości gatunków ma ona szerokość od 3 do 5cm, sięga do miazgi. To tkanka o dużej wilgotności, spełniająca funkcje przewodzenia wody, soli mineralnych i substancji wzrostowych w górę, od korzeni do koron, oraz jest miejscem gromadzenia substancji zapasowych (np. cukrów i skrobi) niezbędnych do życia drzewa w okresie spoczynkowym.

Pokrewne artykuły: Drewno dojrzale, Drewno twardzielowe, Drzewo, Drzewo bielaste, Miazga (kambium), Sinizna, Twardziel


Blat fornirowany

To sklejka sklejona z przynajmniej trzech fornirów, w ten sposób, że powstaje wzór w formie krzyża. Albo jest to sklejka z fornirów zmieszanych z drewnem litym. Przeznaczenie w zależności od rodzaju sklejenia do użytku zewnętrznego, albo wewnętrznego.

Pokrewne artykuły: Fornirowanie


Błyszcz (połysk drewna)

Jest wynikiem odbicia promieni świetlnych od gładkiej powierzchni. Widoczny wyraźnie na przekroju podłużnym promieniowym, po wypolerowaniu drewna, w postaci błyszczących smug o nieregularnym kształcie. Błyszczą się odsłonięte wstęgi promieni rdzeniowych. Błyszcz występuje najczęściej u buka, świerka, klonu i dębu.


Brzoza

Brzoza rośnie przede wszystkim w północnych regionach Ameryki Północnej, Europy i Wschodniej Azji. Wysokość drzewa nie przekracza zazwyczaj 25m, w zależności od rodzaju drzewa jego średnica wynosi między 40, a 90cm. Jasne do żółtego, a nawet różowo – brązowe drewno posiada równomierną strukturę, jest mocne i prostowłókniste. Wysuszone drewno daje się zarówno manualnie jak i maszynowo łatwo obrabiać. Gęstość pozorna drewna wynosi ok. 650 kg/m³.


Buk

Buk to najbardziej popularne drzewo liściaste w Środkowej Europie przeznaczone do obróbki. Oprócz tak szeroko rozpowszechnionego w Europie czerwonego buku, w północnych rejonach Ameryki i Azji występują tez inne jego odmiany. Drzewa buku osiągają wysokość do 35 m i średnicę pnia do 90 cm. Czerwono- białe drewno posiada równomierną strukturę. Starsze drzewa tworzą ciemniejszy rdzeń. Drewno jest twarde, o dużej wytrzymałości, szybko się kurczy i wymaga ostrożnego suszenia. Meble wykonane z tego materiału nie powinny przebywać w pomieszczeniach narażonych na duże zmiany wilgotności powietrza. Drewno można obrabiać bez większych problemów, gęstość pozorna wynosi ok. 720 kg/m³.

Pokrewne artykuły: Buk czerwony, Drewno, Drzewa porastające tereny zacienione, Drzewo liściaste, Fornir


Buk czerwony

Patrz buk

Pokrewne artykuły: Buk, Fałszywa twardziel
/ nieregularny kolor rdzenia


Celuloza

Powstała w roślinach celuloza poprzez proces fotosyntezy jest polisacharydem (cukier złożony). Wchodzi ona w skład głównego elementu roślinnych ścianek komórkowych. Każda komórka roślinna posiada swoją własną, mocną ścianę komórkową, która jest zbudowana z trzech warstw i składa się z celulozy. Wraz z hemicelulozą i ligniną celuloza tworzy w ścianach komórkowych włókna i tym samym wzmacnia komórkę, która staje się bardzo wytrzymała.

Pokrewne artykuły: Drzewo, Gęstość drewna, Hemiceluloza, Lignina, Komórka


Cięcie podłużne styczne

Przekrój podłużny styczny powstaje poprzez przecięcie pnia wzdłuż jego osi podłużnej i przechodzi poza rdzeniem, czyli po stycznej do któregokolwiek pierścienia przyrostu rocznego.

Pokrewne artykuły: Cięcie poprzeczne, Cięcie promieniowe


Cięcie poprzeczne

Cięcie przeprowadzone w poprzek do osi pnia albo kierunku włókien.

Pokrewne artykuły: Cięcie promieniowe, Cięcie podłużne styczne


Cięcie promieniowe

Cięcie w kierunku podłużnym do osi pnia, przechodzące dokładnie przez rdzeń.

Pokrewne artykuły: Cięcie poprzeczne, Cięcie promieniowe


Dąb

Dąb należy do gatunku drzew liściastych i do grupy drzew twardzielowych. Naturalnie rośnie on na całej półkuli północnej. W pojedynczych przypadkach drzewa te mają ponad 35m wysokości, a średnica pnia wynosi nawet ponad 90 cm. Jakość tego jasnego do ciemno – brązowego drewna jest zależna od warunków wzrostowych drzewa. Szybko rosnące drzewo jest ciemniejsze, cięższe, a z czasem mocne i wytrzymale. Powoli rosnące drzewo jest miękkie, a wtedy materiał nie jest łatwy do obróbki. W większości drewno to jest twarde, ciężkie, o dobrych parametrach wytrzymałościowych, odporne na ścieranie. Bardzo dobre do wyrobu parkietów lub masywnych mebli. Gęstość pozorna wynosi ok. 700 kg/m³.

Pokrewne artykuły: Drewno, Drewno twardzielowe, Drzewo liściaste, Twardziel


Delikatne pory

Drewno o delikatnych porach to takie drewno, w którym gołym okiem nie są widoczne pory.

Pokrewne artykuły: Wyraźne pory


Delikatne przyrastanie drzewa na grubości

Delikatne przyrastanie drzewa na grubości jest wtedy, gdy wąskie słoje roczne są równomiernie i możliwie blisko siebie położone. Ich wielkość jest zależna między innymi od rodzaju drzewa i warunków klimatycznych, w których to drzewo rośnie.

Pokrewne artykuły: Drewno o widocznym przyrastaniu na grubości


Drewno

Drewno w dzisiejszych czasach, to najważniejszy produkt leśny, którego zużycie w Niemczech wynosi okrągłe 95 milionów m³, czyli na jednego człowieka to ok. 1,2 m³ zużycia na rok. Przestawiając obrazkowo, to ściana z drewna litego gruba na 1 m, wysoka na 40m i długa na 2000km ! Ale drewno nie jest równe drewnu. Drzewo rosnące pojedynczo, czy też to samo drzewo rosnące w zwarciu będzie zmieniało swoje cechy charakterystyczne. Techniczne właściwości drewna zależą od jego budowy chemicznej, anatomicznej i submikroskopowej; dzięki porowatej budowie oraz systemowi przestrzeni kapilarnych drewno ma dużą wytrzymałość, wykazuje małe przewodnictwo ciepła i dźwięku, a dzięki temu dobre właściwości izolacyjne. Zaletą drewna jest łatwość obróbki, a do wad zalicza się: anomalie, uszkodzenia lub inne wrodzone lub nabyte cechy, które obniżają jego wartość techniczną i ograniczają zakres użyteczności. Do tego jest tysiące różnorodnych rodzajów drzew z przeróżnymi właściwościami: klon, brzoza, buk, dąb, olcha, jesion, świerk, sosna.

Pokrewne artykuły: Brzoza, Buk, Dąb, Klon, Olcha, Sosna, Świerk, Wierzba


Drewno dojrzałe

Tak określa się twardziel drzewa, który kolorystycznie nie odróżnia się od bieli (patrz twardziel), jednakże zawiera znacząco mniej wody niż biel (np. świerk).

Pokrewne artykuły: Biel, Twardziel, Świerk


Drewno miękkie

Patrz drzewa iglaste

Pokrewne artykuły: Drzewa iglaste


Drewno napięciowe

Zwane również drewnem reakcyjnym. Występuje w gatunkach drzew liściastych, wytwarzane w górnych częściach gałęzi oraz pochylonych lub zakrzywionych częściach strzał. Powstaje ono wzdłuż części pnia poddanej działaniu naprężeń np. wskutek działania jednokierunkowych wiatrów. Drewno napięciowe w stanie wilgotnym ma kolor jaśniejszy o srebrzystym połysku, po wysuszeniu barwa ciemnieje, jest koloru brunatnego.

Pokrewne artykuły: Drewno reakcyjne, Twardzica


Drewno o widocznym przyrastaniu na grubość

Wielkość przyrostu słojów rocznych jest uzależniona od rodzaju drzewa i warunków klimatycznych w jakich rosło drzewo. Im drzewo ma większą średnicę, tym większe są jego słoje roczne.

Pokrewne artykuły: Delikatne przyrastanie drewna na grubości


Drewno późne

to komórki drewna, które tworzą się w lecie, zaraz po drewnie wczesnym. Drewno późne w drzewach liściastych jest ubogie w pory, a w drzewach iglastych to szczególnie ciemna i twarda tkanka drzewna słoju rocznego.

Pokrewne artykuły: Drewno wczesne


Drewno reakcyjne

Posiada wyraźne cechy anatomiczne. Tworzy się ono w zakrzywionych i pochylonych częściach strzał lub gałęzi gdy drzewo próbuje odzyskać zakłóconą pierwotną pozycję. Drewno reakcyjne w gatunkach drzew iglastych zwane jest twardzicą, a w gatunkach drzew liściastych drewnem napięciowym.

Pokrewne artykuły: Drewno napięciowe, Twardzica


Drewno twardzielowe

Ciemny, twardy i gęsty twardziel daje łatwo się odróżnić od jasnej, miękkiej i przewodzącej wodę bieli. Twardziel jest najlepiej widoczna w środkowej części przekroju poprzecznego pnia, jako strefa ciemniej zabarwionych słojów rocznych. Udział bieli i twardzieli różni się wielkością w zależności od rodzaju drzewa. Komórki drewna twardzielowego spełniają jedynie funkcję mechaniczną podtrzymywania rośliny. Utrata zdolności przewodzenia wody wiąże się również z wrastaniem komórek miękiszowych do wnętrza naczyń. Prowadzi to do powstania wcisków. Twardziel powstaje w wewnętrznych partiach pni, starszych gałęzi i korzeni. Wszystkie drzewa dzieli się na cztery grupy: o twardzieli ciemnej, o twardzieli zabarwionej i niezabarwionej, o twardzieli jasnej i ostatnia grupa to drzewa beztwardzielowe. U gatunków beztwardzielowych może wystąpić pod wpływem grzybów, mrozu i innych czynników tzw. fałszywa twardziel.

Pokrewne artykuły: Biel, Dąb, Twardziel


Drewno wczesne

to komórki drewna, które tworzą się na wiosnę i w lecie. Są one większe, o cieńszych ściankach i lżejsze niż te, które tworzą się później. Posiadają one jasna barwę i służą do przewodzenia wody. Drewno wczesne nazywane jest również bielą.

Pokrewne artykuły: Drewno późne, Słój roczny


Drzewa porastające tereny zacienione

To drzewa, które do wzrostu nie potrzebują dużej ilości promieni słonecznych. Bardzo dobrze rozwijają się one w cieniu innych drzew. Do takich drzew zalicza się buk, cis, jodłę.

Pokrewne artykuły: Buk


Drzewo

Drzewa rosną z sadzonek, z korzenia, albo z nasionka. Nie jest to ważne, czy chodzi tutaj o naturalne rozmnażanie się przez rozsiew nasion, czy też o sadzenie planowane przez człowieka. Nasiona zaczynają kiełkować, jeżeli tylko natrafią na właściwą temperaturę ciepła, odpowiednią wilgotność i potrzebne składniki odżywcze. Tworzy się pęd skierowany w górę (heliotropizm) i w dół (geotropizm). Z pędu skierowanego w dół rozwija się zalążek późniejszego korzenia, a w górę pień i korona drzewa. System korzeniowy ma za zadanie mechaniczne związanie drzewa z podłożem, docelowo jednak służy on do pobierania substancji odżywczych. Szeroko rozgałęziony system korzeniowy pobiera z gleby wodne roztwory soli mineralnych i przez pień przewodzi je do korony drzewa. Te substancje odżywcze to m.in. niemetaliczne elementy jak azot, fosfor i siarka, sole metali lekkich pochodzące od potasu, sody, wapnia itp., a także pierwiastki śladowe. Na spodniej stronie blaszki liściowej znajdują się małe szczelinki tzw. komórki palisadowe, przez które drzewo podczas procesu spalania wchłania powstały dwutlenek węgla (CO2). Następująca synteza dwutlenku węgla z wodą, z udziałem chlorofilu jako katalizatora i energii słonecznej (fotosynteza), wytwarza cukier gronowy (glukoza), a wydala wolno tworzący się tlen. Następnie w wyniku różnych reakcji chemicznych powstaje celuloza.
Pień drzewa powstaje na wskutek corocznego przyrastania na wysokości i na grubości. Na wysokość drzewo przyrasta dzięki tworzeniu się nowych pędów wierzchołkowych, a na grubości dzięki przyrastaniu słojów. Pień drzewa składa się z tkanek, które układają się w warstwy. Każda z nich spełnia inną rolę. Warstwa zewnętrzna to kora. Jest to martwa tkanka ochronna, która chroni drzewo przed utratą wody, grzybami i szkodnikami. Gdy zwiększa się obwód drzewa, kora pęka i tworzą się wówczas wyżłobienia. Pod nią znajduje się łyko. To warstwa przewodząca wytworzony w liściach pokarm do wszystkich części rośliny. Łyko gromadzi także zapasy pokarmu. Kolejną warstwą jest miazga, zwana również kambium. Jest to bardzo cienka, niewidoczna gołym okiem warstwa, znajdująca się miedzy bielą, a łykiem i otacza ona całe drzewo. Dzięki tej tkance twórczej drzewo przyrasta na grubości. Komórki miazgi dzielą się w ciągu roku. Powstaje z nich wtedy nowa warstwa miazgi oraz drewno wczesne i późne, które tworzy słoje, czyli granice przyrostu rocznego. Za miazga, w głąb drzewa, znajdują się właśnie zbudowane wcześniej warstwy drewna. Jasne drewno wczesne, czyli biel (służy ona do przewodzenia wody) i późne drewno ciemne, czyli twardziel (szkielet konstrukcyjny drzewa i jego podpora).

Pokrewne artykuły: Biel, Celuloza, Miazga


Drzewo bielaste

Drzewa bielaste składają się tylko z jasnej, przewodzącej soki bieli i są dlatego na całej powierzchni przekroju poprzecznego tego samego koloru, twardości i wilgotności. Np.: olcha, klon, brzoza.

Pokrewne artykuły: Biel, Olcha


Drzewo liściaste

np. dąb, buk, olcha. Drzewa liściaste w przeciwieństwie do drzew iglastych są łatwiejsze w produkcji do obróbki, ponieważ dużo więcej partii tego drewna pozbawiona jest wad takich jak: pęcherze żywiczne, czy większa ilość sęków. Optymalnie wykorzystuje się drewno z dużej średnicy pnia. Drzewa liściaste rosną wolniej, z tego powodu budowa ich komórek jak również struktura są delikatniejsze. Drzewa liściaste określane są również jako drzewa twarde.

Pokrewne artykuły: Dąb, Drzewa porastające tereny zacienione, Sosna


Drzewo twarde

Patrz drzewo liściaste.

Pokrewne artykuły: Drzewo liściaste, Gęstość pozorna drewna


Fałszywa twardziel
/ nieregularny kolor rdzenia

Fałszywa twardziel od twardzieli właściwej różni się tym, że ta ostatnia powstaje z wiekiem drzewa. Fałszywa twardziel zaczyna powstawać pod wpływem działania bodźców zewnętrznych. Jest to wynik samoobrony drzewa przed czynnikami destrukcyjnymi (grzyby, mróz itp.). Zabarwienie twardzieli w drzewach liściastych np. buk z czerwoną twardzielą nie wpływa w żadnym stopniu na jego na jakość. Określenie na tego typu zjawisko to „drzewa z fakultatywnym rysunkiem kolorowego rdzenia”

Pokrewne artykuły: Buk czerwony, Zabarwiona twardziel


Fornirowanie

Duża ilość drewna jest obrabiana w formie forniru, żeby zaoszczędzić na materiale i kosztach. W różny sposób wyprodukowany fornir wykorzystywany jest jako warstwa górna blatu podstawowego (płyta fornirowana, płyta wiórowa, płyta stolarska), albo jest on sklejany z mniej wartościowymi drewnami. Do produkcji forniru w wielu przypadkach materiał jest wcześniej uzdatniany ciepłem i parą wodną, żeby włókna drewna stały się elastyczne. Podczas procesu parowania niektóre rodzaje drewna (buk czerwony, wiśnia) intensyfikują rysunek drewna oraz osłabia się tendencja do pękania i paczenia się. Regularna pielęgnacja forniru jest tutaj również zalecana. Fornir (zgodnie z ustanowionym DIN 4079) to cienkie blaty drewniane o grubości od 0,5 do 1 mm, które zostają uzyskiwane przez korowanie albo piłowanie pnia. Forniry dzielą się w zależności od przeznaczenia na okleiny i obłogi. Fornir w zależności od efektywności rysunku (od gatunku drzewa) może być przeznaczony na sklejkę, okleinę lub drewno warstwowe prasowane.

Pokrewne artykuły: Blat fornirowany, Buk


Fornir promieniowy

Do produkcji tego forniru wirujący pień obraca się w kierunku do osi ukośnie ustawionego noża (mechanizm jak w ostrzynce). Uzyskane w ten sposób spirale są następnie dzielone zgodnie z wielkością. Uzyskujemy interesujący rysunek forniru przypominający powtarzające się w kółko połowiczne cięcie. Grubość forniru 0,8 do 1,2 mm.

Pokrewne artykuły: Fornirowanie


Garbniki

Organiczne związki chemiczne o charakterze fenolowym. Pełnią role ochronną przed grzybami i owadami. Działanie bakteriobójcze garbników potęguje ich znaczenie lecznicze.


Gęstość drewna

Gęstość drewna zależy w dużej mierze od złożenia ścian komórkowych. Jej molekularne składniki główne to celuloza i lignina. Porównując do budowli żelazobetonowej celuloza przejmuje funkcje stali, dba o wytrzymałość na wyginanie i o elastyczność. Lignina natomiast jest jak beton, scala konstrukcje i odpowiada za siły nacisku. Z udziałem hemicelulozy tworzą się ściany komórkowe, które mogą pobierać wodę. Te zdolności maja wpływ na zmiany drewna związane z wilgotnością : pęcznienie i kurczenie, czyli na prace drewna.

Pokrewne artykuły: Celuloza, Hemiceluloza, Lignina, Zachowanie się drewna względem wilgotności


Gęstość pozorna drewna

Zależna jest od wilgotności drewna, rodzaju drzewa z którego jest ono otrzymane.

Pokrewne artykuły: Komórka, Sosna, Świerk, Wierzba, Wilgotność bezwzględna drewna


Hemiceluloza

To polisacharydy, które wraz z celuloza i lignina tworzą główny składnik roślinnych ścianek komórkowych.

Pokrewne artykuły: Celuloza, Gęstość drewna, Lignina


Higroskopijność

To skłonność materiału do wchłaniania wilgoci z powietrza. Drewno zawsze wchłania wilgoć lub oddaje ją do pomieszczenia tak długo, aż osiągnie stan równowagi pomiędzy własną wilgotnością, a wilgotnością otoczenia. Drewno stosowane w miejscach o dużej wilgotności powinno być zabezpieczone przed jej wchłanianiem.


Impregnacja

Patrz wyżej


Jednopienne

Tak określenia się rośliny, u których zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie występują na jednym osobniku. Z kilkoma wyjątkami wszystkie drzewa leśne są jednopienne.


Kierunek włókien

Włókna w mniejszym albo większym stopniu skłaniają się do kierunku osi podłużnej drewna.


Klon

Różne rodzaje klonu rosną w północnej strefie umiarkowanej. Wysokość drzewa waha się pomiędzy 15 - 30 m., a średnica pnia natomiast miedzy 60 – 150 cm. Drewno twarde jest najczęściej jasnego koloru, bardzo jednorodne i prostowłókniste. Suszy się je dobrze, jednakże bardzo powoli. Obróbka drewna nie jest skomplikowana, przebiega bez żadnych problemów, można używać wszystkich narzędzi. Gotowy produkt z drewna klonu jest bardzo stabilny. Gęstość wynosi ok. 630 kg/m³.


Komórka

Biologiczna cząstka elementarna m.in. roślin ( patrz włókna, naczynia, promień rdzeniowy, parenchyma). Komórkę stanowi ściana komórkowa i przestrzeń ograniczona błona komórkową. Ściana komórkowa składa się z warstw, które maja różną strukturę i skład chemiczny (celuloza, hemiceluloza, lignina). Ta wariacja określa w drewnie jego gęstość pozorną jak również stopień nasycenia włókien.

Pokrewne artykuły: Celuloza, Gęstość pozorna drewna, Hemiceluloza, Lignina, Podkład, Nasycenie włókien,


Kora

To zewnętrzna warstwa drzewa. Chroni ona drzewo przed niebezpieczeństwami świata zewnętrznego. Kora zatrzymuje wodę deszczową, nie dopuszcza podczas wysokich temperatur do wyparowywania nadmiernej ilości wody, uszkodzona odnawia się. Chroni drzewo przed zimnem, gorącem, grzybami i atakami insektów. Charakterystyczna rzeźba kory i jej barwa to znaki szczególne różnych gatunków drzewa. Gdy drzewo zwiększa obwód, kora pęka i tworzą się wówczas wyżłobienia.

Pokrewne artykuły: Łyko, Miazga


Korzeń palowy

To jeden dominujący korzeń główny rosnący pionowo, np. u sosny, dębu.

Pokrewne artykuły: Korzeń poziomy, Korzeń sercowaty


Korzeń poziomy

Inaczej zwany również płaskim. Powstaje wtedy, gdy korzeń główny przestaje rosnąć i dominować, a z nasadowej jego części rozwijają się liczne, silne korzenie boczne w kierunku pionowym np. u świerka, jesionu, osiki.

Pokrewne artykuły: Korzeń palowy, Korzeń sercowaty


Korzeń sercowaty

Wzrost systemu korzeniowego jest genetycznie ukształtowany. System korzeniowy sercowaty charakteryzuje się tym, że korzeń główny rozwijający się z korzenia zarodkowego szybko przestaje rosnąć i dominować. Z jego części nasadowej rozwijają się liczne korzenie boczne w kierunku ukośnym. Ten rodzaj systemu korzeniowego tworzy buk, jodła, jawor.

Pokrewne artykuły: Korzeń palowy, Korzeń poziomy


Kurczenie

Kurczenie to zmniejszenie się tkanek drewna w kierunku podłużnym promieniowym i podłużnym stycznym, a co za tym idzie zmniejszenie się objętości poprzez oddanie wilgotności. Kurczenie, tak samo jak przeciwstawne pęcznienie, jest możliwe tylko poniżej punktu nasycenia włókien.


Kwiatostan

Pojedyncze kwiaty, które skupiają się w kwiatostany np. baldach, wiecha, grono, bazia itp.


Lasy pod ochroną

lasy, które znajdują się pod ochroną ze względu na położenie. Porastają tereny zagrożone erozją, albo zejściem lawiny.


Łuczywo

Łuczywo to dobrze palące się smolne drewno. Charakteryzuje się bardzo dużą zawartością żywicy.


Łyko

Jest to tkanka, która w przekroju poprzecznym znajduje się po zewnętrznej stronie miazgi. Składa się ona z łyka wtórnego i pierwotnego.

Pokrewne artykuły: Kora, Ksylem


Miazga (kambium)

Cienka warstwa żywej tkanki znajdująca się miedzy łykiem, a bielą. Pokrywa ona równomiernie całą powierzchnie drewna w pniu, w korzeniach i gałęziach z wyjątkiem ich najmłodszych części. Miazga to tkanka twórcza, poprzez podział komórek tworzą się na zewnątrz nowa warstwa miazgi i do wewnątrz drewno wczesne i późne. Aktywność miazgi przypada na okres wegetacyjny drewna. Dzięki tej tkance drewno przyrasta na grubości

Pokrewne artykuły: Biel, Drzewo, Kora


Naczynia

Charakterystyczny rodzaj komórki drzew liściastych (znajdujący się w tzw. bieli) do przewodzenia wody, często na długości wielu metrów.

Pokrewne artykuły: Parenchyma, Promienie rdzeniowe, Włókna


Nasycenie włókien

Świeżo ścięte drewno zawiera wodę wolną, która wypełnia cewki i naczynia oraz wodę związaną (higroskopijną) wypełniającą przestrzenie międzymiceralne błony komórkowej. Górna granica chłonności błon komórkowych nosi nazwę punktu nasycenia włókien. Drewno o tej wilgotności zawiera maksimum wody związanej i nie zawiera wody wolnej. Powyżej punktu nasycenia włókien drewno nie pęcznieje.

Pokrewne artykuły: „Drewno pracuje“, Pęcznienie, Skurcz drewna


Naprężenie

Jednostkowa siła wewnętrzna w materiale wywołana działaniem siły zewnętrznej lub w inny sposób (np. naprężenie cieplne, wilgotnościowe) odkształcająca materiał.


Ochrona drewna

Patrz wyżej


Odchylenia kolorystyczne / próbki drewna

Małe tolerancje między dostarczonym towarem, a posiadanymi meblami, czy meblami pokazanymi na ekspozycji, czy też kupionymi według próbek drewna, są nieuniknione. Nasycenie koloru, rysunek, struktura i próbki kolorystyczne to tylko przybliżone wartości, których w 100% nie da się osiągnąć. Struktura drewna, jak również kamieni naturalnych różni się z dostawy na dostawę. Dotyczy to wszystkich produktów naturalnych, w tym także tkanin i skór. Zamówiony towar według próbek, z reguły w większości przypadków nie podlega reklamacji, czy też wymianie. Producenci natomiast starają się zawsze o najlepsze dopasowanie koloru, rysunku, struktury. W razie konieczności towar można zamawiać w specjalnych wybawieniach.


Olcha

Olchy rosną na całej półkuli północnej. Nazwa gatunku wskazuje na faworyzowane przez nie miejsca na brzegach rzek. Wysokość drzewa waha się od 15 do 25 metrów, a średnica pnia do 50cm. Drewno jasno – różowe do czerwono – brązowego o subtelnym rysunku suszy się szybko i bez dużych strat. Olszyna jest drewnem średnio twardym, które bardzo dobrze się obrabia. Gęstość pozorna ok. 550 kg/m³ dla drzew liściastych jest raczej niewielka.

Pokrewne artykuły: Drewno, Drzewo bielaste, Drzewo liściaste, Rysunek drewna


Pęcherz żywiczny

Pęcherze żywiczne to mniej albo bardziej podłużne otwory w drewnie, najczęściej wypełnione żywicą. Ta naturalna cecha drewna jest naprawiana za pomocą tzw. czółenek. Pęcherze żywiczne to wady budowy drewna.

Pokrewne artykuły: Wady drewna, Zaprawki łódkowe


Pęcznienie

to zwiększanie się wymiarów drewna w kierunku radialnym, stycznym i podłużnym. Drewno pęcznieje do punktu nasycenia włókien. Pęcznienie jest powodowane przez wodę, poprzez pobieranie wilgotności, tkanki powiększają się i w ten sposób zwiększa się wymiar drewna. Przeciwieństwem pęcznienia jest kurczenie się drewna. Pęcznienie i kurczenie się drewna to proces, który powtarza się podczas zmian wilgotności powietrza.

Pokrewne artykuły: „Drewno pracuje“, Nasycenie włókien, Skurcz drewna, Wady drewna, Wytrzymałość / odporność


Pęknięcia powstałe podczas
schnięcia drewna

Powstają one podczas schnięcia tarcicy, czasami także w skutek zlej obróbki drewna. Pęknięcia takie w zależności od kierunku włókien mogą przebiegać wzdłuż, albo w poprzek.


Pęknięcia słoi

Równolegle przebiegające do słoi rocznych pęknięcia, które często stwierdzić można już krótko po ścięciu drzewa.


Pęknięcia w skutek kurczenia się drewna

Takie pęknięcia powstają podczas wysuszania się drewna wskutek napięć wewnątrz struktur komórkowych (np. naczynia, promień rdzeniowy, komórki magazynowe), które są rożnie do siebie skierowane. Jak tylko granica elastyczności zostanie przekroczona, pękają one w swoich anatomicznie najsłabszych miejscach. Poprzez staranne wysuszenie drewna można wykluczyć takie pęknięcia, albo je ograniczyć.


Płyta pilśniowa

Płyta pilśniowa to wyrób z drewna. Ten materiał płytowy wytwarzany jest z rozwłóknionej tkanki drzewnej przez spilśnienie jej i uformowanie w odpowiedniej temperaturze i pod odpowiednim ciśnieniem. Naturalne właściwości adhezyjne wzmocnione są przez dodanie kleju syntetycznego. Włókna ułożone są różnokierunkowo, co zwiększa jej wytrzymałość niezależnie od kierunku działania obciążeń. Struktura płyty jest silnie zwarta wskutek wysokiej temperatury prasowania. Płyty pilśniowe są różnej grubości począwszy od 1,5 mm.


Płyta stolarska

To płyta złożona z warstwy środkowej, oklejona dwiema warstwami obłogu lub arkuszami płyty pilśniowej. Płyty stolarskie mają różnorodną grubość od 12 do 35 mm.

Pokrewne artykuły: Fornirownie


Płyta wiórowa

Płyty wiórowe znakomicie nadają się jako materiał nośny do mebli skrzyniowych, które będą pokryte fornirem. Podczas przygotowania konstrukcji jakiegoś mebla, płyta wiórowa nie jest używana jako materiał wiodący, ale jako materiał towarzyszący, który i tak w końcu zostanie pokryty innym materiałem. Płytę wiórową produkuje się z drzew iglastych i liściastych (z pnia, konarów, czy ścinek ), przy czym również materiał cienki i słaby może być użyty w jej produkcji. Jest on w specjalnych maszynach rozdrabniany na różne wielkości. Drzazgi powinny być poukładane w możliwie różnych kierunkach, wtedy płyta jest naprawdę mocna. W ostatniej fazie drzazgi te są pod dużym ciśnieniem prasowane, powstaje wtedy płyta. Płyty wiórowe wyróżniają się małą zawartością środków szkodliwych dla zdrowia (E1 płyty) .

Pokrewne artykuły: Formaldehyd, Fornirowanie


Promienie rdzeniowe

Są zjawiskiem naturalnym występującym w drewnie. Komórki promieni rdzeniowych ułożone są prostopadle do słojów i to dzięki nim substancje odżywcze transportowane są z łyka do drewna i rdzenia. Promienie rdzeniowe m.in. pełnią funkcje magazynującą, przechowują substancje bogate w energie np. skrobia, tłuszcze. Na przekroju poprzecznym wyglądają na delikatne, często widoczne tylko przez lupę linie, jednakże na przekroju podłużnym stycznym są częściowo tak szerokie, że mają znaczny wpływ na rysunek drewna. Ich obecność w rysunku drewna gwarantuje, że produkt jest wykonany z litego drewna a nie jego imitacji czy sklejki.

Pokrewne artykuły: Naczynia, Parenchyma, Włókna


Rdzeń

Rdzeń stanowi fizjologiczną oś pnia w środku pierwszego słoju rocznego. Różni się ona kolorem, trwałością i strukturą od otaczającego ją drewna. Wartości parametrów mechanicznych rdzenia są małe. Obecność rdzenia wpływa ujemnie na wytrzymałość i trwałość drewna. W wysokowartościowych sortymentach drewna obecność rdzenia jest niedopuszczalna.

Pokrewne artykuły: Słój roczny


Rattan / rotang

To powszechna nazwa kolczastej rośliny pnącej, która rośnie na terenie tropikalnym Południowo - Wschodniej Azji, aż do Południowo – Wschodniej Australii i na terenach Wschodniej i Centralnej Afryki. Rattan należy do rodziny palm. Razem znanych jest ok. 600 rodzajów tej rośliny, z których ok. 20 wykorzystywanych jest w produkcji. Obszary najbardziej urodzajne w rattan to Malezja, jak również i Borneo. Najwięcej roślin przeznaczonych do handlu pochodzi z tych regionów. Do wzrostu te pnące palmy potrzebują drzew, za pomocą organów czepnych okręcają się dookoła nich i wspinają w górę. Dotarłszy do strefy koronowej, gdzie gałęzie drzew się stykają, ich pnącza przenoszą się na następne drzewo. Oprócz naturalnego przyrostu rattanu, na wyspie Borneo od dziesięcioleci znajdują się ogrody ratanowe, na których szczególnie pożądane odmiany rattanu uprawia się na plantacjach. Rozróżnia się dwie formy wzrostu: pojedynczą i rozbudowaną formę wzrostu. Mniejsza liczba pojedynczych roślin rozwija tylko jeden pień, który po zbiorach już nie odrasta. Młode osobniki tego gatunku można wyhodować tylko przez nasionka. Drugi rodzaj bardziej rozbudowany tworzy więcej niż jeden pień, które po zbiorach na nowo pączkują. Zbiory mogą nastąpić dopiero po upływie ok. 10 lat. Palmy ratanowe należą do najdłuższych roślin lądowych na świecie, pnącza rotangów mogą osiągnąć długość aż do 160 metrów. Średnica pnia zmienia się od 3 do 100mm. Zebrane pnie zostają oczyszczone z liści, a te są podzielone na 3 do 5 metrowe łodygi. Świeże, po części jeszcze zielone łodygi zostają w pozycji stojącej wysuszone na powietrzu. W zależności od rodzaju łodygi te po wysuszeniu przybierają kolor jasno żółty do jasno brązowego, święcący, albo matowy. Obrobione łodygi (po zdjęciu zewnętrznej ich warstwy) nadają się znakomicie do farbowania.


Różnice w kolorze i strukturze drewna
litego i forniru

Różnorodne naturalne cechy charakterystyczne jak i właściwości wzrostowe drzewa czynią z każdego mebla litego unikat z jedynym w swoim rodzaju rysunkiem drewna. Drewno jako naturalny materiał zmienia swoją powierzchnie pod wpływem światła, a w szczególności promieni słonecznych. Im kolor mebla bardziej naturalny, tym szybciej zachodzą zmiany. Dlatego nie można zagwarantować dokładnie takiego samego rysunku drewna jak i identycznego jego wybarwienia. Meble, które widzieliśmy na ekspozycji mogą różnić się strukturą i kolorem od tych, które otrzymamy. Są to cechy drewna naturalnego, niezależne od producenta. Tarcica i fornir pochodzące z różnych pni drzewa będą się od siebie różnić strukturą i kolorem. Może się zdarzyć, że te różnice wynikną dopiero podczas użytkowania mebla. Należy o tym zawsze pamiętać w szczególności, kiedy po pewnym czasie uzupełniamy kolekcje dodatkowymi meblami. Nawet jeżeli kolor i rysunek zostanie dopasowany do posiadanych już mebli, różnice mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie użytkowania.
Nawet specjalne, uzależnione od modelu, metody obróbki drewna jak np. pionowy i poziomy rysunek forniru, kombinacje drewna litego i forniru, klejenie parkietu dla polepszenia jego stabilności prowadzą w zależności od rodzaju drewna, czy kąta, pod którym pada światło do jaśniejszych i ciemniejszych przebarwień oraz bardziej lub mniej wyraźnej struktury. Te naturalne akcenty to typowe dla produktu właściwości naturalnie rosnącego drzewa i istotna
cecha autentyczności.

Pokrewne artykuły: Specjalne kolory i odcienie bejcy


Rysunek drewna

Rysunek drewna (mazerunek) to tekstura przeciętego drzewa. Jest to właściwość zależna od gatunku drewna, od cech związanych z jego budową oraz od rodzaju przekroju.

Pokrewne artykuły: Olcha, Struktura, Tekstura


Sęk

Sęki posiadają swoją specjalną pozycję wśród tzw. ”wad” drewna. Sęki powstają od gałęzi bocznych drzewa, czyli jego część. Nie powinny być one nazywane wadą materiału, tylko jego znakiem szczególnym, który w większości wpływa na zdolność użytku w sposób negatywny. Tworzenie się konarów jest zależne od cech dziedzicznych, miejsca wzrostu i rodzaju podłoża. Z początku zielone gałęzie, które nie są już zaopatrywane w niezbędne składniki odżywcze, umierają. Uschnięte próchnieją i łamią się, jest to proces naturalny. Niektóre zdrowe konary są obcinane. W takim miejscu tworzą się zgrubienia, drzewo jest ranne. Często przez te miejsca dostają się do pnia bakterie gnilne, czy też grzyby i rozkładają nie tylko resztki konaru, ale i drewno znajdujące się dookoła. Zdrowe sęki nie są zarażone bakteriami i są mocno zrośnięte z drzewem. Jeżeli nie są one połączone z drewnem, to określa się je jako sęki wypadające i to jest wtedy wada jakości materiału. Sęki to wada, która najczęściej decyduje o obniżeniu jakości drewna i zakwalifikowaniu go do niższej klasy.

Pokrewne artykuły: Wady drewna


Sęki wypadające

Sęki o słojach całkowicie niezrośniętych ze słojami otaczającego drewna, lub zrośniętych z nimi mniej niż ¼ obwodu sęka.


Sinizna

To przebarwienie drewna, które mniej albo głębiej wnika w biel. Wizualnie wpływa ona negatywnie na drewno, jednakże w żaden sposób nie osłabia jego struktury i stabilności. Sinizna i podobne do niej przebarwienia powstają przez grzyby i pleśnie. Jest to wada obniżająca wartość drewna. Należy do grupy wad: zabarwienia.

Pokrewne artykuły: Biel


Sklejki

Pod pojęciem sklejka rozumie się forniry różnej grubości, które ułożone są na krzyż jeden na drugim, sklejone, a następnie sprasowane. Tak przygotowane sklejki, sprasowane do forniru, wykorzystywane są głównie w meblach skrzyniowych. Odznaczają się one bardzo dużą wytrzymałością. Płyty fornirowe są bardziej wytrzymale, odporne na spaczenia i wpływy zewnętrzne, niż płyty z drewna litego.


Skład drewna

Główne związki tworzące drewno to celuloza (kolor biały), hemiceluloza i lignina (kolor brązowy), z nich są zbudowane ściany komórkowe. Ponadto w drewnie występują też cukier, białko, skrobia, garbniki, olejki eteryczne, guma oraz substancje mineralne. Podstawowe pierwiastki wchodzące w skład drewna to węgiel, tlen, wodór, azot i inne.


Skos

Dwie części konstrukcyjne, które schodzą się pod katem 45º do kata prostego. Taki sposób, w którym końce usytuowane są względem siebie nazywany skosem.


Skręt włókien

Ze skrętem włókien w drewnie mamy wtedy do czynienia, kiedy nie są one równoległe do osi pnia drzewa, albo konaru, tylko są poskręcane. Skręt włókien to wada budowy.

Pokrewne artykuły: Wady drewna


Skurcz drewna

Drzewa pobierają bardzo dużo wody i ją magazynują. Jeżeli drewno się wysusza, to wtedy oddaje swoją wilgotność do otoczenia i kurczy się. Podczas skurczu dochodzi do pękania i paczenia się drewna. W zależności od rodzaju i właściwości drewna zjawisko to występuje mocniej, albo słabiej. To zjawisko ma wpływ na wytrzymałość jak i odporność mebli.

Pokrewne artykuły: Nasycenie włókien, Pęcznienie, Wady drewna, Wierzba


Słój roczny

Co roku drzewo tworzy nowe komórki, które z reguły składają się z rożnych warstw (drewno wczesne i późne). W przekroju poprzecznym wyróżnić można dookoła rdzenia okrągłe słoje, czyli granice przyrostu rocznego. Ich liczba nad ziemią określa wiek drzewa.

Pokrewne artykuły: Drewno wczesne, Rdzeń


Sosna

Sosna rośnie w Środkowej i Północnej Europie. Osiąga wysokość od 30 do 40 metrów , a średnica pnia od 40 do 90 cm. Żółto-zielone drewno jest mało kurczliwe i łatwo się je obrabia. Gęstość pozorna drewna sosnowego wynosi przeciętnie 510 kg/m³.

Pokrewne artykuły: Drzewa iglaste, Gęstość pozorna drewna


Struktura

Nazywana również rysunkiem drewna, albo mazerunkiem.

Pokrewne artykuły: Rysunek drewna


Substancje zawarte w drewnie

Substancje, które zawarte są w drewnie i które nie należą do budujących tkankę elementów ścianek komórki, czy też drewna np.: olejki eteryczne i żywiczne, garbnik albo barwnik, określają w dużej mierze zapach i kolor drewna


Szkody powstałe z winy owadów

Szkody powstałe z winy owadów są podzielona na ukłucia (korniki) i otwory (osy drzewne) powstałe przez insekty. Ukłucia z reguły maja średnicę mniejszą niż 2mm. Wady te zalicza się do uszkodzeń mechanicznych, obniżają wartość i jakość materiału.


Świerk

Świerki tworzą duże lasy, na terenach północnych. Ich wysokość w wyjątkowych przypadkach wynosi ponad 35 m., a średnica pnia do 40 cm. Drewno świerkowe ma kolor prawie biały, jest miękkie i elastyczne. Suszy się bardzo szybko bez znacznych strat. Wysuszone drewno jest stabilne., daje się łatwo obrabiać. Gęstość pozorna waha się w okolicy 470 kg/m³.

Pokrewne artykuły: Gęstość pozorna drewna, Drewno dojrzałe, Drzewa iglaste


Tarcica

Wytwór drzewny, np. deska, bal, belka, który powstał poprzez ciecie równolegle kłody do osi pnia.

Pokrewne artykuły: Tarcica parzona


Tarcica parzona

Tarcica bukowa celowo parzona komorze parzelnianej na tzw. kolor „light”. Drewno takiej tarcicy zyskuje ciemniejszy kolor, bardziej wyrównaną barwę oraz jest łatwiejsze w obróbce.

Pokrewne artykuły: Tarcica


Tekstura

Rysunek drewna zależny od wzrostu i wad wzrostowy , od różnic kolorystycznych, od struktury tkanki i kierunku włókien.

Pokrewne artykuły: Rysunek drewna


Twardzica

Zwane również drewnem reakcyjnym. Występuje w gatunkach drzew iglastych, wytwarzane w dolnych częściach gałęzi oraz pochylonych lub zakrzywionych częściach strzał. Występuje przeważnie w drewnie świerkowym, przybiera postać brunatno czerwonych smug, często mylona ze zgnilizną twardą.

Pokrewne artykuły: Drewno napięciowe, Drewno reakcyjne


Twardziel

To wewnętrzna strefa drewna w pniu, która otacza rdzeń. Jest ona ciemniejsza od bieli, nie zawiera komórek żywych i nie bierze udziału w przewodzeniu wody. Twardziel spełnia funkcje mechaniczne, jest szkieletem konstrukcyjnym drzewa i stanowi jego podporę.

Pokrewne artykuły: Biel, Dąb, Drewno dojrzałe, Drewno twardzielowe


Wady drewna

Wszędzie w przemyśle meblowym klienci powołują się na „wady drewna”, które właściwie nimi nie są. Na samym początku powinno się zrozumieć, że „wad drewna” nie ma, albo jest ich niewiele. Dlatego od dłuższego czasu mówi się o cechach charakterystycznych drewna, które mogą mniej albo bardzie się podobać. Jako przykład możemy tutaj podać, że nie ma drzewa bez konarów, wiec sęki to nie jest żadna wada. Jeżeli drzewo zostało uszkodzone przez czynniki zewnętrzne - uszkodzenia przez ptaki, zaciosy - i z tego powodu utworzyły się przebarwienia, czy też zgnilizna, można wtedy mówić o wadach drewna, chociaż i te w gruncie rzeczy też nimi nie są. Trzeba się zastanowić, które z „cech charakterystycznych” drewna przy dalszej jego obróbce powinno się tolerować. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę, że niemiecki rynek ma najwyższe wymagania na święcie. W branży meblarskiej tuż przed zakupem, albo zaraz po dostawie zamówionego towaru sprawdza się, czy występują jakieś nierówności, szorstkość powierzchni, ślady żerowania owadów, albo coś podobnego, aby można było złożyć zaraz reklamację. To dotyczy mebli, ale również i drewna budowlanego. W krajach sąsiadujących nie przywiązuje się tak dużej uwagi do tego typu „wad drewna”. W Niemczech sęki nie mogą znajdować się na płytach fornirowanych. Natomiast przy produkcji tanich mebli jest to nawet pożądane, aby laminaty zawierały dużą ilość sęków, żeby imitować prawdziwe drewno. Poprzez wzrastającą ofertę mebli litych, pojawia się coraz więcej reklamacji dotyczących pęknięć, spaczeń, otwierania się fug, co sprowadza do stałego tematu, którym trudnią się, od czasu wprowadzenia centralnego ogrzewania, nie tylko przemysł meblowy, ale i konsumenci. W przeciwieństwie do mebli wykonanych z innych materiałów, meble lite to kawałek natury sprowadzony do naszego domu. Są one cenne, pełnowartościowe i przyczyniają się do zdrowego klimatu w pomieszczeniu. Ale właśnie dlatego, że do ich produkcji użyto wyłącznie naturalnych materiałów, powstałe meble nie będą nigdy jednolite. Drewno to naturalny produkt i dlatego posiada on naturalne cechy budowy zależne od warunków klimatycznych i terenu, na którym rosło drzewo. Dlatego też konsekwentnie klient powinien być informowany o tym naturalnym materiale, o jego wszystkich zaletach i wadach. Tylko to może zapewnić bezproblemową sprzedaż i zadowolenie klienta. Skręt włókien, zabitka, pęcherze żywiczne, pęcznienie, czy kurczenie się materiału, są tak samo typowe, jak różnice w kolorze i strukturze drewna. Te wszystkie cechy są pozytywne, świadczą o tym certyfikaty autentycznego pochodzenia, które mówią o naturalności produktu i ta naturalność również dodaje im piękna.

Pokrewne artykuły: Kurczenie, Meble lite, Pęcherz żywiczny, Pęcznienie, Sęk, Skręt włókien, Skurcz drewna, Zaprawki łódkowe


Wady związane z wilgotnością

mają miejsce wtedy, gdy stopień suchości drewna nie może być uznany jako gotowy do wysłania statkiem. Towar gotowy do wysłania statkiem to taki, który osiągnął stopień wysuszenia poprawny, aż do wystarczającego i może być transportowany normalną drogą morską, albo lądowa, aż o punktu przeznaczenia. Po właściwym przechowywaniu i dotarciu na miejsce jest użytkowany i nic się nie dzieje.

Pokrewne artykuły: Wilgotność bezwzględna drewna


Wierzba

Większość gatunków wierzb rośnie w północnych umiarkowanych rejonach aż po Arktykę, przeważnie na wilgotnych obszarach. Dobre gatunki osiągają pień o średnicy 40 – 60 cm i wysokość drzewa ponad 25 metrów. Wierzbina jest giętka, wytrzymała, miękka, bardzo lekka i posiada równomierną strukturę. Do obróbki drewna ważne jest używanie bardzo mocno naostrzonych narzędzi, inaczej drewno będzie wystrzępione. Gęstość pozorna drewna wynosi tylko 0,45 g/cm³, co oznacza, że kurczenie się drewna jest znikome.

Pokrewne artykuły: Gęstość pozorna drewna, Skurcz drewna


Wilgotność bezwzględna drewna

Jest to zależność ciężaru wody znajdującej się w drewnie do ciężaru absolutnie wysuszonego drewna wyrażona w procentach. Gdyby drewno zostało wysuszone do wilgotności 0% stałoby się materiałem łatwo pękającym i kruchym. Z takiego drewna nie można byłoby wykonać żadnej konstrukcji, czy przedmiotów użytkowych.

Pokrewne artykuły: Gęstość pozorna drewna, Sztuczne suszenie, Wady związane z wilgotnością, Zachowanie się drewna względem wilgotności


Włókna

Podłużne komórki o małym przekroju poprzecznym i szpiczastym zakończeniu, które w znacznym stopniu wpływają na wytrzymałość drewna. W roślinach (łodydze, pniu) występują pod postaciami słoi, łyka, czy wiązek.

Pokrewne artykuły: Naczynia, Parenchyma, Podkład, Promienie rdzeniowe


Wyraźne pory

Drewno o wyraźnych porach to takie drewno, w którym gołym okiem są widoczne pory.

Pokrewne artykuły: Delikatne pory


Wytrzymałość / odporność

Meble lite potrzebują odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wilgotność utrzymująca się w granicy 45 –55 % zapobiega wysuszeniu się drewna, a pęcznienie i kurczenie jest wtedy ograniczone.

Pokrewne artykuły: Kurczenie, Pęcznienie, Skurcz drewna


Zabarwiona twardziel

Patrz fałszywa twardziel / nieregularny kolor rdzenia

Pokrewne artykuły: Fałszywa twardziel / nieregularny kolor rdzenia


Zachowanie się drewna
względem wilgotności

Wilgotność drewna w obrobionej formie np. jako meble lite, jest relatywnie stała. Podlega jednak ona wahaniom w okresie grzewczym i jest ona również uzależniona od wilgotności otoczenia. Ogrzewane pomieszczenia w okresie zimowym, czy wietrzenie suchym powietrzem powodują niską wilgotność drewna. Meble narażone na bezpośrednie promienie słoneczne maja niższą wilgotność, niż te, które stoją w zaciemnionej, północno - wschodniej części mieszkania. Pod wpływem zmiany wilgotności drewno, czyli w tym przypadku mebel zaczyna pracować. Ale przemyślane konstrukcje i najwyższa jakość obróbki drewna pozwalają nowoczesnym meblom z najwyższej półki na utrzymanie stabilnej formy.

Pokrewne artykuły: „Drewno pracuje“, Gęstość drewna, Wilgotność bezwzględna drewna


Zapach drewna

Każdy gatunek drewna ma swój specyficzny zapach. Pochodzi on od znajdujących się w drewnie żywic, olejków eterycznych, garbników itp. Z biegiem lat drewno traci zapach.


Zgnilizna

Wyróżnia się
- zwartą zgniliznę, kiedy nieznacznie porażone przez grzyby drewno nie straciło na wytrzymałości
- miękką zgniliznę, kiedy stwierdzono pewne braki w wytrzymałości drewna
- luźną zgniliznę, kiedy dotknięte drewno jest kruche i skłania się do tego, żeby się rozpaść
Są to błędy jakości drewna. Należy do grupy wad: zgnilizny.

Pokrewne artykuły: Wady drewna


Zmiana koloru

Zmiany zewnętrzne w kolorystyce powstają podczas suszenia i przechowywania drewna. Są to np. szarości powstałe w skutek zmian pogodowych, różnego rodzaju zabarwienia itp. Zmiana koloru należy do grupy wad zabarwienia.


Biały klej

Patrz wyżej


Części na wymianę i części zużyte

Patrz wyżej


Diody LED

Półprzewodnik, diody elektroluminescencyjne. W przeciwieństwie do metalu mają one niską przewodność. Zalety diod LED to ich trwałość (aż do 50.000 godzin użytkowania) i są one również przyjazne dla środowiska. Idealnie nadają się do montażu w meblach, ponieważ dają one bardzo mało ciepła, mebel się wcale nie nagrzewają.


Drewno budowlane

Drewno konstrukcyjne to tarcica pochodząca z rodzimych gatunków drewna: świerk, jodła, sosna i modrzew. W przeciwieństwie do tradycyjnego drewna budowlanego drewno konstrukcyjne jest sztucznie suszone i oferowane już z jasno określonymi i zagwarantowanymi standardami. Najważniejsze kryterium jakości to odpowiednia wilgotność drewna, która minimalizuje pęcznienie i kurczenie się drewna. Tym samym zwiększa się techniczna jakość nowoczesnego budownictwa z drewna.

Pokrewne artykuły: Kurczenie, Pęcznienie, Skurcz drewna, Wilgotność drewna


ENNorm

Patrz wyżej


Etykieta jakości towaru

Patrz wyżej


ISO

Patrz wyżej


Gütegemeinschaft – Stowarzyszenie Jakości

Patrz wyżej


Listwa

Tarcica o powierzchni przekroju poprzecznego do 32 m³ i szerokości do 80mm

Pokrewne artykuły: Tarcica


Listwy prowadzące

Używane są do prowadzenia szuflad. Do produkcji takich listew stosuje się drewno lub tworzywa sztuczne.


Metalowe prowadnice do szuflad

Patrz wyżej


Ochrona podłogi

Patrz wyżej


Okucia

Wszystkie mechanizmy, które służą do łączenia, uwalniania elementów mebli, jak również urządzenia do zamykania drzwi, klap, szuflad itp. są nazywane okuciami.


Okucia meblowe

Okucia meblowe takie jak zawias, czy prowadnice do szuflad dają się przeważnie wyregulować. Jest to bardzo ważne, aby zapewnić długotrwałe użytkowanie mebla i uniknąć niepotrzebnych szkód, które mogą nastąpić.


Oskrzynia

Patrz wyżej.


Pióro i wypust

Połączenia stolarskie na pióro i wpust są używane głównie w boazeriach. Wypust to wyżłobione wgłębienie, zazwyczaj w kierunku podłużnym. Pióro to pasujący odpowiednik, który jest wsuwany w wypusty. W ten sposób łączone są dwa elementy z drewna.


Podpórki pod półki

Patrz wyżej


Pomiar, aranżacja, ustawienie

Patrz wyżej


RAL

Patrz wyżej


Skos

Patrz wyżej


Stożkowaty kształt

Nogi od krzeseł i stołów często występują w takiej formie.


System wysuwny Quadro

Patrz wyżej


Szkło krystaliczne

Patrz wyżej


Tolerancja

Patrz wyżej


Urządzenia i części elektryczne

Patrz wyżej


Użycie zgodne z przeznaczeniem

Patrz wyżej


Wyładowanie elektrostatyczne

Patrz wyżej


Wytrzymałość i obciążenie

Patrz wyżej


Właściwości ścian

Patrz wyżej


Zamek baskwilowy

Patrz wyżej


Zaprawki łódkowe

Patrz wyżej


Zawias do drzwi

Patrz wyżej


Drzwi przesuwne

Patrz wyżej


ENNorm

Patrz wyżej


Etykieta jakości towaru

Patrz wyżej


Formaldehyd

Patrz wyżej


Gütegemeinschaft – Stowarzyszenie Jakości

Patrz wyżej


Impregnacja

Przez impregnacje materiał staje się wytrzymały na określone czynniki zewnętrzne.


Lakiery naturalne

Patrz wyżej


Listwa ozdobna

Patrz wyżej


Materace piankowe

Określenie materace piankowe to określenie ogólne różnych rodzajów materaców. Poliuretan (skrót PUR lub PU) i lepkosprężyste pianki to najbardziej chodliwe materiały, które są obecnie stosowane do produkcji materaców.


Ochrona drewna

Patrz wyżej


Oleje tłuste

Patrz wyżej


Płyty wiórowe

Patrz wyżej


PVAc

Patrz wyżej


Reakcje chemiczne, np. zmiękczacz
zawarty w nakryciach stołu

Powierzchnie mebli, które maja dłuższy kontakt z różnego rodzaju materiałami mogą ulec przebarwieniu w skutek reakcji chemicznych zachodzących pomiędzy tymi dwoma produktami.


Sklejki

Patrz wyżej


Specjalne kolory i odcienie bejcy

Idealna zgodność koloru i struktury drewna podczas produkcji przemysłowej ze względów technicznych nie jest możliwa do osiągnięcia.

Pokrewne artykuły: Różnice w kolorze i strukturze drewna litego i forniru


Substancje zawarte w drewnie

Patrz wyżej


Sykatywa (suszka)

Patrz wyżej


Szkło krystaliczne

Patrz wyżej


Sztuczne suszenie

Suszenie drewna w sztucznych warunkach klimatycznych odbywa się w specjalnie do tego celu przeznaczonych suszarniach. Poprzez odpowiednie sterowanie i regulowanie klimatem można otrzymać niską końcową wilgotność i krótki czas suszenia w stosunku do suszenia przebiegającego na powietrzu (porównanie: Wilgotność drewna)

Pokrewne artykuły: Wilgotność drewna


Wpływ światła dziennego
na intensywność koloru

Patrz wyżej


Wpływ światła dziennego
na intensywność koloru
(oddziaływanie światła na meble)

Patrz wyżej


Zapach

Patrz wyżej


Żywice naturalne

Patrz wyżej


Ładowanie strony...